Targ węglowy w Gdańsku – Jarmark Dominikański

Home/Atrakcje turystyczne/Targ węglowy w Gdańsku – Jarmark Dominikański

Targ Węglowy w Gdańsku to plac otoczony takimi budowlami jak Katownia, Złota Brama, Arsenał – inaczej budynek Wielkiej Zbrojowni – oraz siedziba bardzo znanego w Trójmieście Teatru Wybrzeże. Obecnie pełni rolę jednego z największych trójmiejskich parkingów. Kilka razy do roku służy jako bardzo dobre miejsce do plenerowych imprez, festynów, a także międzynarodowych targów.

Historia Targu Węglowego w Gdańsku

Gdański Targ Węglowy istnieje już od XV wieku i zajmował wtedy większą powierzchnię niż obecnie. Rozciągał się bowiem od wschodniego muru obronnego miasta głównego, aż po kanał rzeki Raduni. Jego głównym przeznaczeniem było umożliwianie handlu węglem, choć małą część placu nazywano Targiem Grochowym. Dopiero w XVII wieku stał się placem w dokładnym tego słowa znaczeniu, gdyż został od strony zachodniej i północnej zamknięty przez nowożytne fortyfikacje. Tam, gdzie obecnie stanął budynek teatru, wcześniej stawiano niskie domki pełniące rolę kramów, na których handlowano starzyzną. Całość nawierzchni Targu Węglowego stanowi bruk granitowy.

Jednym z otaczających Targ Węglowy budynków jest Katownia. W czasach średniowiecza stanowiła więzienie, następnie salę sądową i wreszcie miejsce, gdzie wykonywano kary cielesne. Przed Katownią znajdował się nieistniejący już pręgierz, do którego przywiązywano skazanych na chłostę i gdzie ją wykonywano. Dzisiaj stoi tu Muzeum Bursztynu.

Kolejnym budynkiem jest Wielka Zbrojownia, która do użytku oddana została w roku 1605. Zbudowana z czerwonej cegły, z licznymi ornamentami i złoconymi rzeźbami, w niderlandzkim stylu, miała stanowić odpowiedź na zwiększające się zagrożenie ze strony Szwedów. Spłonęła w pożarze, który wybuchł w 1945 roku, po wojnie jednak ją odbudowano wracając do oryginalnego stylu. Zachowano jedną z wież obronnych, stojącą przy Zbrojowni, zwaną Basztą Słomianą, która wcześniej służyła za skład prochu.

Jarmark Dominikański tradycją na Placu Węglowym

Jedną z największych imprez o bardzo długiej i bogatej tradycji, mającą miejsce na Targu Węglowym jest Jarmark Dominikański. Odbywa się od ponad 750 lat, a o jego powstaniu zadecydowała bulla papieska Aleksandra IV. Wydano ją na wniosek dominikanów i to im właśnie jarmark zawdzięcza swoją nazwę. Zakonnicy liczyli na to, że targowisko przyciągnie mieszkańców miasta, którzy przy okazji wezmą udział w odpustowej mszy świętej uzyskując tym samym sto dni zwolnienia z kary czyśćcowej.

Pierwotnie odbywający się na Placu Dominikańskim targ, będący miejscem modłów i zabawy, nabrał z czasem charakteru handlowo-kulturalnego o wielkim znaczeniu dla miasta. Plac Dominikański stał się za mały, dlatego zaczęto wykorzystywać inne okoliczne place, w tym Targ Węglowy. Impreza przyjęła międzynarodowy charakter, przybywało na nią ok. 400 statków z różnych krajów świata.

Handel ceramiką, wschodnimi futrami, czeskim szkłem, angielskim suknem, francuskimi i hiszpańskimi winami, lokalnym bursztynem i gdańską wódką urozmaicały występy kuglarzy, cyrkowców, zespołów teatralnych i akrobatów. Festyn ludowy zyskał rangę wręcz święta, na które licznie przybywała szlachta, a także sam król.

Jarmark Dominikański obecnie

Obecnie Jarmark Dominikański nadal cieszy się dużym zainteresowaniem – każdego dnia odwiedza go około 70 tysięcy osób. Można na nim znaleźć praktycznie wszystko, zarówno antyki, jak i najnowsze wyroby jubilerskie wystawiane przez ponad tysiąc handlowców, rzemieślników i artystów. Czas jego trwania to obecnie – od roku 2004 – trzy tygodnie, zwykle w sierpniu. Formuła jarmarku nawiązuje do średniowiecznych tradycji, a więc nie brakuje na nim również stoisk gastronomicznych, gdzie często serwuje się tradycyjne polskie dania. Co roku instaluje się także wesołe miasteczko.

Jarmark Dominikański na Targu węglowym

Jarmark Dominikański

Handlowi towarzyszy bardzo bogaty i rozbudowany program rozrywek kulturalnych. Składają się na niego między innymi:

  • sceny plenerowe,
  • festiwale,
  • koncerty,
  • festyny,
  • parady uliczne,
  • pokazy sztucznych ogni i laserów,
  • zawody sportowe, w tym bardzo znany bieg Św. Dominika.

Jarmark Dominikański porównywany jest z najbardziej znanymi w Europie imprezami, takimi jak Oktoberfest w Monachium czy Weinachtsmarkt w Hamburgu.

Targ Węglowy w Gdańsku miejscem dla kibiców

Udział Polskiej drużyny w piłkarskich Euro2016 oraz duże zainteresowanie jej poczynaniami skłoniły władze Gdańska do utworzenia na Targu Węglowym strefy kibica. Około 3000 widzów mogło jednocześnie obserwować europejskie rozgrywki, korzystając z rozstawionych telebimów.

Bez wątpienia Targ Węglowy w Gdańsku pełni liczne funkcje i stanowi bardzo ważny punkt miasta. Położony w jego centrum, mający wielkie historyczne znaczenie jest często odwiedzany nie tylko przez mieszkańców Trójmiasta, ale licznych turystów z różnych krajów. Na co dzień stanowiący parking potrafi zamienić się w centrum kultury, sztuki i sportu.

12 grudnia 2016|