Rynek Manufaktury Łódź

Home/Atrakcje turystyczne/Rynek Manufaktury Łódź

Turyści odwiedzający Łódź z całą pewnością powinni odwiedzić Manufakturę. Nie jest to zwykłe centrum handlowe, ale ogromna przestrzeń handlowo-usługowo-rozrywkowa. Raj dla wielbicieli zakupów, a także miejsce zabaw i wydarzeń kulturalnych. Samo projektowanie obiektu zajęło cztery lata. W końcu jednak w Łodzi Rynek Manufaktury powstał i stanowi harmonijne połączenie historii oraz nowoczesności.

Centrum Manufaktura i jej powstanie

Centrum Manufaktura otwarto 17 maja w 2006 roku. Mieści się ono pomiędzy ulicami Drewnowską, Karskiego, Zachodnią i Ogrodową,. Jej teren to obszar dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Centrum tworzy trzynaście zrewitalizowanych postindustrialnych budynków, znakomicie oddających, poprzez swoją architekturę, klimat i charakter przemysłowej Łodzi.

Pomysłodawcą i inicjatorem powstania łódzkiej Manufaktury był mieszkający w Szwajcarii biznesmen o łódzkim pochodzeniu – Cyprian Kosiński. Centrum powstało na terenie, gdzie wcześniej znajdowały się zakłady rzemieślnicze, takie jak: tkalnia, farbiarnia, przędzalnia, oddział naprawy i budowy maszyn, drukarnia tkanin, ślusarnia.

Twórcy projektu dołożyli starań, by zachować, a nawet odtworzyć dawny klimat tego miejsca. Dlatego w zaplanowanej przestrzeni przeważa nieotynkowana czerwona cegła, a budynki zachowały oryginalną formę. Jednak to, co z zewnątrz wygląda na stare i zabytkowe, w środku jest w pełni zmodernizowane, nowoczesne i wygodne.

Rynek Manufaktury w Łodzi – imprezy plenerowe i nie tylko

Na Rynku organizowane są na nim liczne imprezy, w tym:

  • koncerty,
  • jarmarki
  • targi kulinarne, takie jak „Smaki ziemi łódzkiej”,
  • festyny, między
  • kiermasze, między innymi znany kiermasz bożonarodzeniowy,
  • zawody sportowe
  • konkursy.

Co wyróżnia ten plac na tle podobnych w Polsce i Europie to fakt, że latem powstaje na części terenu piaszczysta plaża, a zimą w lodowisko.

Na rynku znajduje się również najdłuższa Fontanna w Europie, zaprojektowana przez hiszpańską firmę GHESA. Jej długość wynosi aż 180 metrów. Dodatkową atrakcją jest fakt, że źródła, z których wypływa woda podświetlone są różnymi kolorami, co daje niezwykły efekt wizualny. Fontannę tę nazywa się również tańczącą, gdyż podczas seansów wystrzeliwania wody włączana jest muzyka klasyczna, a kolorowe, rozpryskujące się cząsteczki wody wydają się pulsować w jej rytmie.

Widowisko można podziwiać każdego dnia po zapadnięciu zmroku i trwa ono 30 minut. Fontanna czynna jest również w okresie zimowym, co umożliwiają podgrzewane rury i gorąca para. Co ciekawe, istnieje możliwość kąpieli w tej wyjątkowej i nietypowej fontannie z czego korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli.

Łódzkie Centrum Manufaktura w liczbach

Rozmach, z jakim stworzono i wyposażono Centrum Manufaktura robi prawdziwe wrażenie. W sumie odrestaurowano 90 000 m² obiektów.

Znajdujące się na terenie Manufaktury kino ma aż 15 sal, sztuczna ściana wspinaczkowa ma 10,5 metra wysokości, 28 stanowisk z linami i ponad 50 tras wspinaczki o różnym stopniu trudności. Na głodnych czeka ponad 40 lokali gastronomicznych z kuchnią z całego świata. Wartość inwestycji wyniosła około 200 mln euro.

15 grudnia 2016|